Dość chwytliwe tytułowe pytanie może sugerować, że w tym artykule zajmiemy się kolorem kevlaru w jakim zawodnicy naszego klubu będą występowali w nadchodzącym sezonie. Na to przyjdzie jeszcze odpowiedni moment, natomiast teraz chcielibyśmy skupić się na tym, w jakich klubach (poza Polonią Piła) będzie można zobaczyć naszych zawodników w nadchodzących rozgrywkach żużlowych.

Dla sympatyków czarnego sportu fakt, że zawodnicy ich klubu reprezentują również inne barwy nie jest zaskakujący. Kibicom innych dyscyplin dość trudno wyobrazić sobie, że zawodnik, który np. zdobywa bramki dla ich zespołu, po rozegraniu swojego meczu pakuje torbę, sprzęt, wsiada w samolot i następnego dnia punktuje dla innej drużyny. W żużlu jest to powszechna i dopuszczalna praktyka. Zawodnicy, którzy reprezentują kluby w Polsce, często w poszukiwaniu większej ilości startów podpisują umowy z klubami innych lig. Tworzony przed sezonem kalendarz sportu żużlowego uwzględnia nawet taką ewentualność i na poziomie federacji motocyklowej ustalane są konkretne dni, które przeznaczone są na rozgrywki danej ligi. Wszystko po to, aby poszczególne ligi nie kolidowały ze sobą.

Zawodników, którzy startują w polskich ligach, najczęściej obserwujemy również w ligach angielskiej, szwedzkiej i duńskiej. W specyficznych sytuacjach możliwy jest również start w dwóch ligach polskich! Taka sytuacja będzie miała miejsce w przypadku dwóch zawodników Enea Polonii Piła – Dana Gilesa, który w rozgrywkach Ekstraligi U24 reprezentował będzie GKM Grudziądz oraz Jonasa Knudsena, który w U24 pojedzie dla Enea Falubazu Zielona Góra. Obaj zdecydowali się również na starty w lidze brytyjskiej.

Dan Gilkes w sezonie 2024 wystąpi w barwach Sheffield Tigers. To klub, występujący w najwyższej brytyjskiej lidze rozgrywkowej – Premiership. Pierwsze zawody Tygrysy mają zaplanowane już na 14 marca. Jonas Knudsen starty w Pile i Zielonej Górze uzupełniał będzie występami w brytyjskiej Championship (drugi poziom rozgrywek), gdzie założy kevlar Redcar Bears. Pierwsze zawody zawodnicy z ECCO Areny zaplanowane mają na 17 marca.

Po drugiej stronie kanału La Manche w swojej rodzimej lidze ścigał się będzie również Adam Ellis. Brytyjczyk ze swoją drużyną z Ipswich bronił będzie wicemistrzostwa kraju wywalczonego przez Wiedźmy w 2023 roku. W swojej drużynie mieć będzie między innymi Jasona Doyla i Emila Sajfutdinova. Starty w Anglii i Polsce uzupełni występami w lidze duńskiej w barwach Region Varde Elitesport.

W swojej rodzimej – duńskiej lidze występował będzie również Jonas Jeppesen. Jonas wraz z kolegami z drużyny bronił będzie tytułu wywalczonego przez zespół Esbjerg  Vikings w 2023 roku.

Sytuacja w speedwayu zmienia się dynamicznie, nie tylko na torze, ale również jeśli chodzi występy zawodników w ligach zagranicznych. Na ten moment żaden z zawodników Polonii  nie poinformował o startach w lidze szwedzkiej. Z biegiem sezonu zawodnicy często szukają jeszcze możliwości startów, więc niewykluczone, że nasze zestawienie będziemy jeszcze uzupełniać.

Jonas Knudsen:
Enea Polonia Piła – Polska
Enea Falubaz Zielona Góra (U24) – Polska
Redcar Bears – Wielka Brytania (Championship)

Dan Gilkes:
Enea Polonia Piła – Polska
GKM Grudziądz (U24) – Polska
Sheffield Tigers – Wielka Brytania (Premiership)

Adam Ellis:
Enea Polonia Piła – Polska
Ipswich Witches – Wielka Brytania (Premiership)
Region Varde Elitesport – Dania

Jonas Jeppesen:
Enea Polonia Piła – Polska
Esbjerg Motorsport – Dania