W ubiegłym tygodniu poznaliśmy terminarz Krajowej Ligi Żużlowej na sezon 2024. W  kalendarzu rozgrywek pojawiła się nowa – inna niż znana dotychczas na tym poziomie rozgrywek, runda finałowa. O co chodzi w fazie play-off, zwanej też systemem pucharowym?

Do sezonu 2024 w Krajowej Lidze Żużlowej przystąpić ma 7 zespołów. To wariant optymistyczny, gdyż cały czas niepewne są losy chcącej wrócić do ligowego ścigania drużyny z Krakowa. Opublikowany przez GKSŻ terminarz uwzględnia występ ekipy z Małopolski. W każdej kolejce zobaczymy więc trzy spotkania, a jedna z drużyn będzie pauzowała. W fazie zasadniczej zespoły spotkają się ze sobą dwukrotnie, raz na własnym owalu, a raz na torze przeciwnika. Po rozegraniu 14 kolejek, z których ostatnia zaplanowana jest na weekend 3 i 4 sierpnia, na podstawie tabeli utworzone zostaną trzy pary ćwierćfinałowe.

Tabela zostanie utworzona poprzez uszeregowanie drużyn w kolejności według ilości zdobytych dużych punktów meczowych. W przypadku równych sum punktów meczowych dwóch lub więcej drużyn, o kolejności w tabeli decydują zdobyte punkty meczowe wyłącznie w meczach między tymi drużynami, a w dalszej kolejności małe punkty biegowe zdobyte w meczach pomiędzy drużynami, które posiadają taką samą sumę punktów meczowych. Jeżeli i w tym przypadku zachodzi równość punktów meczowych i biegowych, o wyższej pozycji w tabeli decyduje suma punktów biegowych ze wszystkich meczów.

Według tak utworzonej tabeli zespoły z miejsc 1-6 zostają podzielone na trzy pary, tworząc tzw. pary ćwierćfinałowe. Pierwsza drużyna z szóstą, druga z piątą i trzecia z czwartą. Każda z par rozegra dwa mecze, po jednym na torze każdej z drużyn z pary. Gospodarza,o pierwszego meczu par ćwierćfinałowych są drużyny, które w tabeli po części zasadniczej sezonu zajęły niższe miejsce. Z każdej z par ćwierćfinałowych wyłoniony zostanie zwycięzca – drużyna, która uzbierała więcej punktów meczowych, a w przypadku równości, więcej punktów biegowych. Jeśli to nie przyniesie rozstrzygnięcia, drużyną wygraną dwumeczu będzie drużyna, która zostanie sklasyfikowana wyżej w tabeli po sezonie zasadniczym.

Drużyny – trzy które wygrały swoje dwumecze, sklasyfikowane będą według sum punktów meczowych zdobytych w meczach ćwierćfinałowych, a przy równości punktów meczowych – według punktów biegowych; przy równości punktów meczowych i biegowych, o kolejności w klasyfikacji decyduje wyższa pozycja drużyny w końcowej tabeli po części zasadniczej rozgrywek. Wszystkie trzy zwycięskie drużyny będą pewne udziału w półfinałach.

Stawkę półfinałów uzupełni najlepsza z przegranych drużyn par ćwierćfinałowych. O klasyfikacji przegranych zespołów zadecydują dokładnie te same zasady, co w przypadku zwycięzców par.

Półfinały, ponownie w formie dwumeczu rozegrają ze sobą pierwsza drużyna w klasyfikacji zwycięzców ćwierćfinałów, z tzw. “lucky looserem” – czyli zespołem najlepszym spośród przegranych i druga wygrana drużyna z trzecią. Zwycięzcy dwumeczów półfinałowych spotkają się w finale – również rozgrywanym w formie dwóch spotkań, po jednym meczu na torze każdej z drużyn. Zwycięzca finałowego pojedynku otrzyma prawo do startów w 2. Ekstralidze w sezonie 2025.

Reasumując w fazie pucharowej / play-off wystąpi sześć z siedmiu drużyn startujących w rozgrywkach Krajowej Ligi Żużlowej. Dla drużyn, które nie zajmą ostatniego miejsca po fazie zasadniczej oznacza to minimum 14 spotkań w sezonie. Finaliści w sezonie 2024 pojadą 18 meczów ligowych!

Co warte podkreślenia w sezonie 2024 w Krajowej Lidze Żużlowej wystąpią dwa zespoły zagraniczne – Lokomotiv Daugavpils (Łotwa) oraz Landshut Devils (Niemcy). Zgodnie z regulaminem w sezonie 2024 zespoły te nie mają prawa awansu do rozgrywek 2. Ekstraligi.