Przed sezonem 2024 duże zmiany miały miejsce w polskich ligach żużlowych. Zmieniły się władze, nazwy lig i identyfikacja wizualna. Zmiany dotknęły również Enea Polonię Piła, która od sezonu 2024 wystartuje w Krajowej Lidze Żużlowej.

Najpierw ogłoszono, że dotychczas zarządzana przez Główną Komisję Sportu Żużlowego 1. Liga Żużlowa trafi pod zarząd Ekstraligi S.A., kilka tygodni później przedstawiono zmiany w nazewnictwie i identyfikacji wizualnej drugiego poziomu rozgrywek ligowych  w Polsce. Od teraz nie będzie to 1. Liga Żużlowa, a 2 Ekstraliga. Za zmianą nazwy idą również zmiany systemu rozgrywek i zmiany regulaminowe, które będą spójne w Ekstralidze i 2 Ekstralidze.

Zmiany w dwóch czołowych ligach wymusiły również działanie na Głównej Komisji Sportu Żużlowego co do trzeciego poziomu rozgrywek. Nowy przewodniczący GKSŻ – Ireneusz Igielski, który w ostatnim czasie na stanowisku zastąpił Andrzeja Szymańskiego tłumczy na łamach portalu polskizuzel.pl

– Stanęliśmy trochę przed faktem dokonanym, bo ta zmiana nazewnictwa sprawiła, że musieliśmy też zmienić nazwę dotychczasowej drugiej ligi. Ciężko byłoby komunikować Speedway 2. Ekstraligę i drugą ligę. Zastanawialiśmy się, co zrobić i jak nazwać drugą ligę. Były różne pomysły. Choćby trzecia liga. Doszliśmy jednak do wniosku, że to nie byłoby dobre dla samych klubów, kibiców czy sponsorów. Zwłaszcza tym ostatnim trudno byłoby wytłumaczyć, że kluby, które jeździły w drugiej lidze, teraz są w trzeciej. To znaczy, że teraz spadły, zostały zdegradowane?

– Finalnie doszliśmy do wniosku, że w przyszłym roku pojedziemy, jako Krajowa Liga Żużlowa – kwituje przewodniczący GKSŻ. – Chcemy tę formułę utrzymać, choć oczywiście marzy nam się sponsor tytularny. – dodaje.

– Krajowa Liga Żużlowa powinna być miejscem, gdzie ci najmłodsi zaczynają, gdzie zagraniczni zawodnicy, którym ciężko się przebić, stawiają pierwsze kroki w Polsce. Jakby nie spojrzeć poziom tej klasy rozgrywkowej bardzo się podniósł. To jest coś innego, niż 5, czy 10 lat temu. KLŻ stała się miejscem, gdzie można stworzyć coś, co będzie cieszyło oko kibica – podsumował przewodniczący GKSŻ Ireneusz Igielski.

Tym samym w sezonie 2024 Enea Polonia Piła wystartuje w rozgrywkach Krajowej Ligi Żużlowej.