Dan Gilkes i Jonas Knudsen to pierwsza dwójka zawodników, których pozostaniem na kolejny sezon w Enea Polonii Piła pochwalił się zarząd naszego klubu. Obaj, u boku nowego managera – Hansa Nielsena, zostali przedstawieni jako zawodnicy Enea Polonii Piła na sezon 2024 podczas Memoriału Wiesława Rutkowskiego.

Niemałe zdziwienie wśród kibiców wzbudziła więc informacja o tym, że Jonas Knudsen będzie w sezonie 2024 zawodnikiem Enea Falubazu Zielona Góra.

Rzeczywiście w sezonie 2024 Jonas Knudsen będzie zawodnikiem Falubazu Zielona Góra, ale będzie tam występował tylko w rozgrywkach Ekstraligi U24! Jak tłumaczy wiceprezes zarządu Polonii – Dariusz Słowiński, klub chce stworzyć zawodnikowi najlepsze warunki do rozwoju, a to jest możliwe tylko zapewniając zawodnikowi dużą ilość startów. Polonia szukała więc rozwiązania, a tym optymalnym ze względu na wiek zawodnika, jest start w rozgrywkach Ekstraligi U24.

Obowiązujące regulaminy wymusiły rozwiązanie, które polegało na podpisaniu przez zawodnika kontraktu z zespołem Ekstraligi (tylko i wyłącznie na starty w rozgrywkach Ekstraligi U24), przy jednoczesnym wypożyczeniu zawodnika do stratów w klubie 2. Ligi Żużlowej. Polonia porozumiała się w tej kwestii z Enea Falubazem Zielona Góra. Za zgodą Polonii Jonas podpisał kontrakt w Zielonej Górze na starty w Ekstralidze U24, przy jednoczesnym wypożyczeniu z Falubazu do Polonii na rozgrywki 2. Ligi Żużlowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu Jonas będzie miał zapewnioną większą ilość startów, pozna inne tory w Polsce, nabierze doświadczenia. Jest to rozwiązanie, które wraz z decyzją zawodnika o odstąpieniu od startów w ligach poza Polską wydaje się być optymalnym. Warto podkreślić, że Jonas zamierza mieszkać w Pile i w pełni poświęcić się startom na polskich torach.

To samo rozwiązanie zarząd Enea Polonii Piła zastosował wobec drugiego z zawodników U24 naszej drużyny – Dana Gilkesa. Dan w sezonie 2024 będzie występował w Ekstralidze U24 w zespole GKMu Grudziądz, natomiast w 2. Lidze Żużlowej założy kevlar Enea Polonii Piła.